PZP chráni viac ako si myslíme

PZP chráni viac ako si myslíme

Bezpečnosť na značkeHľadáte niekoho, kto by vám vaše vozidlo poistil bez zbytočných slov a čakania a čo najlepšie za najlacnejšie? Tak na osobné žiadosti môžete zabudnúť. PZP si môžete pohodlne a do niekoľkých minút uzatvoriť priamo z miesta, kde sa nachádzate. Pritom nezáleží na tom, koľko je hodín a či aký je deň. Zákonné povinnosti by totiž nemali čakať a to si uvedomujú aj jednotlivé poisťovne, ktoré umožňujú si toto zabezpečenie uzatvoriť online. Pre tých, ktorí pochybujú, máme dobrú správu. Najlepšie si viete nájsť aj sami, a to ak si kliknete na označený výraz Finermat. Ten vás presmeruje na stránku, ktorá vám presné ponuky na vaše vozidlo zobrazí bezplatne a nezáväzné. Odteraz už nemáte čo stratiť.

Ochránite ním aj seba nielen iných

Niektorí považujú PZP za zbytočnosť, za ktorú treba platiť a ktorou seba neochránia. Pravdou je však opak. Pretože ním kryjú hlavne svoje financie, ak by niekomu spôsobili škody. Tie môžu siahať aj do niekoľkých miliónov eur. Preto musí každá poistná zmluva obsahovať krytie, ktoré jej určuje štát. Ide konkrétne o sumu do 5 miliónov eur pri poškodeniach na zdraví a do 1 milióna pri majetkových škodách. Je pravda, že prakticky nekryje majiteľa danej zmluvy ani prostriedok, na ktorý sa vzťahuje. Kryje tie škody, ktoré ním spôsobí iným osobám alebo prostriedkom.

Pri spôsobení škodovej udalosti alebo dopravnej nehody môže k poistnému plneniu však dôjsť len vtedy, ak sú splnené niektoré podmienky. Jednou z nich aj to, že všetky zúčastnené strany, ktoré si nárokujú na odškodnenie z tohto zabezpečenia, ho musia mať tiež uzatvorené. Ak ho nemajú alebo ho nemá uzatvorené samotný vinník, ten musí hradiť všetky spôsobené škody zo svojho.

V rámci tejto časti článku by sme chceli zmieniť ponuky od Generali, Komunálnej poisťovne a Kooperativy. Tie totiž už v rámci základného poistenia kryjú aj vaše poistné udalosti. V prvej zmienenej poisťovni si môžete vybrať o aké havarijné riziko máte záujem. V ostatných dvoch je poistne krytý vodič, posádka, ale aj batožina. A to všetko za veľmi prívetivé ceny. V niektorých prípadoch dokonca najlepšie a najlacnejšie. To, či sú tieto ponuky najvýhodnejšie aj pre vás si môžete overiť veľmi ľahko a to ak využijete bezplatné online porovnanie PZP.

Porovnávať sa oplatí

Misky váh s otáznikmiPokiaľ je pre vás dôležité každé jedno euro, potom asi nemáte na výber. Čas tiež veľmi drahý, takže by sa vám určite nepodarilo, keby ste chodili po jednotlivých poisťovniach osobne. Zabralo by vám to určite aj niekoľko hodín času. Pokiaľ ste pracujúci, bolo by o to komplikovanejšie vystihnúť pracovnú dobu jednotlivých poisťovne, aby ste si mohli urobiť relevantný prieskum. Vďaka online porovnaniu PZP si urobíte výpočet vášho poistného do niekoľkých minút a bezplatne.

Vypíšete jeden formulár, ktorý požaduje technické parametre  a niektoré údaje o poisťovanom vozidle. Všetko je nezáväzné, bezplatné a nehrozí zneužitie údajov, nakoľko ani nezadávate nič osobné. Po tom formulár odošlete a do niekoľkých sekúnd môžete pozerať ponuky od rôznych poisťovateľov. Cena bude určite rozdielna a rozdiel môže byť až v stovkách eur. A ako sme vyššie uviedli, aj poistné krytie môže byť rozdielne. Najdrahšia ponuka nemusí mať ani zďaleka také široké krytie ako možno tá najlacnejšia v zobrazenej tabuľke. Jedno je však isté. Či už hľadáte lacné alebo najlacnejšie poistenie, najvýhodnejšie alebo najlepšie, určite ho na stránke, ktorú sme vám odporúčali vyššie, nájdete.

Poisťujte všetko s motorom (a niečo bez neho)

Zákon je zákon. A ten nariaďuje, čo všetko sa musí týmto spôsobom zabezpečiť. PZP sa teda nevzťahuje len na motorové, ale aj na nemotorové vozidlá. Aby sme boli konkrétnejší, týka sa auta, dodávky, kamiónov, prívesných vozíkov, obytných prívesov, motocyklov, poľnohospodárskych a pracovných strojov, vysokozdvižných vozíkov atď. Pravidlom na uzatvorenie tejto povinnosti teda nie je, že ide o vozidlá vyskytujúce sa na asfaltovej ceste. Je potrebné na všetky vozidlá, ktoré potrebujú technický preukaz a ktoré by svojou prevádzkou mohli spôsobiť poškodenia na zdraví alebo na majetku.

Prostriedky, ktoré toto zabezpečenie nemajú, no potrebujú ho, sú vystavené riziku pokutovania. A to nielen na našom území, ale aj mimo neho. Je totiž platné aj v iných štátoch a v celej Európe. Ako doklady k nemu sú dodávané biela a zelená karta. Bez bielej karty si na Slovensku zaplatíte aj niekoľko stoviek eur, a to v prípade náhodnej policajnej kontroly. 3 330 eur vám zas môže nadeliť Obvodný úrad, ktorý síce pokutuje na podnet, ale môže tak urobiť aj 3 roky po tom, čo sa skutok stal. Za hranicami zas platné poistenie dokazuje zelená karta. Bez nej si môžete na mieste zaplatiť aj niekoľko tisíc eur prípadne sa budete musieť vrátiť bez auta resp. iného vozidla. Preto vám odporúčame túto povinnosť nepodceňovať. Napriek tomu, že si za ňu musíte zaplatiť, vie vás v prípade vzniku poistnej udalosť uchrániť až o milióny eur.

Pre viac informácií o PZP si môžete otvoriť stránku bezplatného a nezáväzného porovnania uvedeného vyššie alebo napr. aj tento článok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *