Pôžičky podľa poskytovateľov

Vrecúško s peniazmiMedzi často žiadanými produktmi sa nenachádzajú len tie, ktoré môžeme skonzumovať alebo ktoré môžeme nakúpiť v elektroobchode. Nanešťastie, mnoho ľudí by si takýto spontánny nákup nemohlo dovoliť, a preto si naňho musia neraz požičať. V druhom prípade pôžičky využívajú tí, ktorí majú vyššie ciele a potrebujú vyššie sumy napr. na výstavbu, prestavbu alebo kúpu nehnuteľnosti či dopravného prostriedku. Ani jeden prípad nevylučuje rôznych žiadateľov, i keď je potrebné zdôrazniť, že hypotekárne úvery sú na získanie veľmi náročné, a preto nebudú schválené každému.

Nech už hľadáte akýkoľvek typ pôžičky, vrelo vám odporúčame stránku https://www.peniazomat.sk/, na ktorej nájdete každý jej typ. Či už potrebujete nižšie alebo vyššie sumy, bankovú alebo nebankovú pomoc alebo si pomocou kalkulačky urobiť výpočet a porovnanie ponúk, táto stránka vám ponúka skutočne rôzne možnosti, aby ste získali to, čo hľadáte za čo najrýchlejší čas a čo najvýhodnejšie. V článku vám preto povieme niečo viac o pôžičkách, ktoré poskytujú bankové a nebankové spoločnosti.

Bankové pôžičky

Bankové spoločnosti patria všeobecne k tým poskytovateľom, ktorým ľudia veria viac. Niet sa čomu diviť, veď v minulosti boli nebankové spoločnosti neseriózne, keďže poväčšine išlo o úžerníkoch, kde ste preplatili aj niekoľkonásobok sumy, ktorú vám požičali. Preto sa mnohí obracajú so žiadosťou na bankových poskytovateľov. U nás vedú napr. Slovenská sporiteľňa, VÚB, Tatrabanka, Primabanka, Cetelem, Raifeisen, ČSOB atď.

Nároky na žiadateľa

Bankové pôžičky je ale možné získať pomerne ťažko, i keď niektoré produkty od náročných kritérií na žiadateľa upúšťajú. Pokiaľ ale potrebujete vyššie sumy, počítajte nielen so založením nehnuteľnosti, prípadne ručením iného typu, ale aj s rôznym iným dokladovaním a mnohými posudkami. Pochopiteľne, za tie budete musieť vo väčšine prípadov zaplatiť skôr, ako vám bude úver schválený.

Nižšie pôžičky, vrátane bezúčelových produktov môžu získať aj nezamestnaní, ako napr. dôchodcovia rôzneho typu, ktorí majú dlhodobý pravidelný príjem a môžu ho patrične dokladovať. Ak hľadáte spoločnosť, ktorá by vám poskytla peniaze bez registra, tento typ poskytovateľa rovno obíďte. Pri hypotekárnych úveroch je nutné dokladovať aj účel využitia.

Koľko si môžem požičať?

Banka a jej nápisVo všeobecnosti je možné požiadať o sumy od 300 do niekoľkých stoviek tisíc eur, pričom poskytovaná suma sa odvíja nielen od výšky platu, ale v určitých prípadoch aj od hodnoty založenej nehnuteľnosti. Nižšie pôžičky môžete získať v rámci povoleného prečerpania účtu. To znamená, že o nich nemusíte žiadať, ale priamo z bankomatu si vytiahnete potrebnú povolenú sumu.

Doba splatenia

Podľa toho, o akú sumu požiadate, sa pohybuje aj splatná doba. Môže to byť od niekoľkých dní až po 30 rokov. Niekoľkodňové lehoty majú sumy požičané v rámci povoleného prečerpania. Pri oficiálnych žiadostiach to môže byť niekoľko mesiacov, až rokov. Bezúčelové pôžičky, dostupné od 300 do 30 000 eur poskytujú splatnú dobu 1 – 8 rokov. Splatná doba hypotekárnych úverov je maximálne 30 rokov.

Ako rýchlo sa k peniazom dostanem?

Podľa toho o aký produkt žiadate a podľa toho, akým spôsobom ho je potrebné zdokladovať. Nižšie sumy v rámci bezúčelového úveru sú dostupné rýchlo, a to maximálne do 7 dní. Vyššie dlhodobé pôžičky, akými sú aj hypotéky na seba nechávajú dlhšie čakať a ich vybavovanie a schvaľovanie trvá väčšinou 2 týždne. Pri zriadenom povolenom prečerpaní si peniaze môžete vybrať okamžite.

Úroková sadzba, RPMN, doba fixácie.

Pri väčšine produktoch majú bankové pôžičky nižšie úroky ako tie nebankové, a to práve kvôli tomu, že si dôveryhodnosť klienta overujú. Majú teda väčšiu istotu, že svoj záväzok budete riadne splácať, čo sa odráža aj na výške úrokovej sadzby. Pri nižších sumách sa ale výška úroku môže zhodovať s nebankovými ponukami. Hlavne pri povolenom prečerpaní môže byť na úrovni 30%, čo je zároveň aj maximum. O čím vyššie sumy žiadate, tým je úrok nižší. Rýchle bezúčelové pôžičky do 7 dní majú úrok postavený od 6-13%, podľa toho, akú dobu splatnosti si zvolíte.

Hypotéky zas ponúkajú oveľa atraktívnejšie čísla. Neraz ide o 0%-ný úrok, pričom je samozrejme dôležitá aj doba fixácie. Tá určuje, na aké obdobie bude daný úrok platný. Po jej uplynutí sa väčšinou zvýši. Hlavne pri hypotékach či pri vyšších sumách je dôležitejším ukazovateľom výhodnej pôžičky RPMN. Ročná percentuálna miera nákladov totiž určuje, koľko presne za rok preplatíte vrátane úroku. Nakoľko zahŕňa aj všetky iné poplatky, toto číslo býva vyššie ako samotný úrok. Preto je aj podstatnejšie.

Ako požiadať?

O bankové pôžičky môžete žiadať osobne, telefonicky alebo online.

Nebankové pôžičky

Medzi často využívaný, ale nie až tak obľúbený patrí aj tento typ poskytovateľa. Mnoho ľudí sa na jeho pomoc obracia preto, nakoľko so žiadosťou v bankách neuspeli, prípadne už majú niekoľko pozitívnych skúseností. Áno, aj s nebankovými pôžičkami môžete mať dobré skúsenosti, ak ste obozretný a nepožičiavate si len tak od hocikoho. Podstatným je spolupracovať s poskytovateľmi, ktorí majú licenciu na sprostredkovanie finančných produktov. Tak máte istotu, že vás neokabátia, nakoľko by ich to vyšlo veľmi draho.

Licencie im udeľuje samotná Národná banka Slovenska, takže tieto spoločnosti sú pod prísnym drobnohľadom. Ak natrafíte na nejaké pôžičky, ktorých pravidlá sa vymykajú normálnym podmienkam, máte právo ju nahlásiť a NBS to prešetrí. Nejedna spoločnosť musela náš trh kvôli neprispôsobilosti opustiť. Zoznam licencovaných spoločností si môžete pozrieť aj na webovej stránke NBS. Medzi známych poskytovateľov patrí Home Credit, Quatro, Triangel atď.

Nároky na žiadateľa

Podpisovanie ponukyNebankové pôžičky majú tú výhody, že niektoré ich produkty môžete získať bez dokladovania príjmu a bez registra. To znamená, že sú prístupné aj širokej kategórií nezamestnaným, ako napr. dôchodcom, ženám na materskej, študentom, živnostníkom atď. Na druhej strane je veľmi povážlivé, ak žiadajú tí, ktorí vedia, že požičanú sumu nebudú mať ako splatiť. Tým ohrozujú nielen seba, ale aj členov svojej rodiny.

Nie veľmi pozitívnou správou však môže byť aj to, že ak chcú spoločnosti na našom území zotrvať, musia akceptovať nariadenia NBS, ktoré ich podmienky stále sprísňuje. Čím ďalej, tým viac spoločností sa musí riadiť aj registrom dlžníkom, prípadne požadovať dokladovanie príjmu. To ale neznamená, že vám pôžičku neschvália, aj keď ste nezamestnaný. Práve naopak. Ak to viete zdokladovať, nie je žiaden problém. Väčšina týchto produktov je bez dokladovania účelu.

Koľko si môžem požičať?

Nebankoví poskytovatelia poskytujú na rozdiel od bankových nižšie sumy. Nebanková pôžička ihneď vám ponúka sumy od 20 eur do 300 eur, pričom pri nových žiadateľov je väčšinou prvá suma limitovaná na 100 eur. Ponuka sa navýši, ak všetko v riadnom termíne splatíte. Získať však môžete aj vyššie sumy, do 5 000 – 15 000 eur, niekedy aj vyššie.

Doba splatenia

Na splatenie máte kratšie doby, než v banke. Nebankové pôžičky ihneď vám poskytujú maximálne 30 dní splatenia s možnosťou predlženia. Pri vyšších sumách je to od niekoľkých mesiacov až po niekoľko rokov, maximálne 9 rokov.

Ako rýchlo sa k peniazom dostanem?

Opäť to závisí od toho, o akú sumu žiadate, ale aj od toho, či ste problematický klient. Pri ideálnych podmienkach sa k peniazom viete dopracovať už aj do 10 minút od požiadania, maximálne do 24 hodín, a to pomocou nebankovej pôžičky ihneď. Pri vyšších sumách počítajte aj s niekoľkými dňami, maximálne jedným týždňom.

Úroková sadzba

Pri peniazoch dostupných okamžite sa úroky podľa poskytovateľov pohybujú od 23 do 30%. V tomto prípade nie je pozorovanie RPMN nutné, nakoľko je jeho maximálna výška stanovená na 30%. Ak je od toho čísla oveľa vyššia, pravdepodobne nejde o seriózneho poskytovateľa. Pri vyšších pôžičkách sa úrok pohybuje od 15 do 23%, a tu už môže zavážiť aj RPMN. Nebankové spoločnosti si dobu fixácie neurčujú resp. ak, tak len veľmi zriedkavo.

Ako požiadať?

O nebankové pôžičky môžete požiadať telefonicky, osobne (len Quatro), online, ale aj cez sms.

Kalkulačka na výpočet a porovnanie ponúk

Najlepšiu, najlacnejšiu a najvýhodnejšiu pôžičku môžete získať aj vďaka Peniazomatu, a to pomocou online kalkulačky, ktorá vám urobí výpočet a porovnanie vašich možností. Je úplne bezplatná, takže ňou môžete len získať. A to nielen tým, že viete na splátkach ušetriť aj desaťtisíce eur, ale ušetríte si aj hodiny a možno aj dní času, ktoré by ste ináč trávili hľadaním. Vyskúšajte si ju možno aj hneď teraz a ihneď sa uistíte v tom, že tento nástroj vám ukáže tú najvýhodnejšiu pôžičku pre vás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *